Bele kell törődni a fájdalmakba?
2015-06-18
Nem érted, miért fáj? Miért lesz egyre rosszabb, ahogy idősebb vagy? Ideje megtudnod, milyen egyszerű ez!
Nyugaton az élet jónéhány területén sokkal előkelőbb helyen a megelőzés –a prevenció- mint itthon. A magyar verzió így hangzik: „nem baj ha fáj, majd elmúlik”. Vagy: „én ugyan nem megyek kezelésre, oda a gyengék mennek, én kibírom valahogy.” Valóban minden fájdalom, mozgásszervi panasz elmúlik idővel? Ha belerúgunk a szék lábába és megzúzódik a lábujjunk, az a sérülés tényleg meg fog gyógyulni.
Regenerálódnak a szövetek, nem fog már fájni. Ha nem tartott sokáig a fájdalom, akkor a felsőbb ízületekben sem változott meg annyira a mozgás, hogy tartós hatása legyen a traumának.
Mi a helyzet a krónikus fájdalmakkal?
Gyakran szakemberek is azt mondják „Ez már a korral jár” vagy „ez természetes, el kell fogadni”. Belegondoltunk már, hogy ez mekkora sületlenség?
Vegyünk egy egyszerű hétköznapi példát. Az autókra nem véletlenül van előírva időszakos szerviz. Ugyanaz a motor ugyanazt a terhelést olajcsere nélkül nyilvánvalóan nem fogja addig bírni, mint a karbantartott motor. Az emberi test mozgásra van kitalálva.
HELYES MOZGÁSRA!
Többségünk ülő életmódot folytat. Mondhatjuk, ahogyan a „szakemberek” túlnyomó része teszi: nem kellene annyit ülni.
Ezzel a tanáccsal vajon megoldottuk a problémát? Nem.
Aki irodai munkát végez, ettől a javaslattól vajon a továbbiakban fára mászás közben fogja használni a laptopját? Aligha. Vagyis ezzel a mondattal kipakoltuk a saját nyakunkból a felelősséget, a páciensért viszont nem tettünk semmit. Aki az ülő életmód mellett sportol vagy hobbiból valamilyen testmozgást végez, valóban jobb helyzetben lesz, mint akik egyáltalán nem mozognak, de sajnos az a tapasztalat, hogy aki keveset mozog vagy felnőttként kezd el valamilyen testmozgást, ritkán teszi ezt helyes mozgásmintával.
Ennek egyszerű magyarázata van:
a mozgásszegény életmód miatti ízületi mozgásbeszűkülésekhez a test alkalmazkodik.
Más ízületek túlmozgatásával kompenzálja a beszűkült ízületek mozgásait. Emiatt túlterhelések, feszülések, fájdalmak keletkeznek. Rossz hír, hogy ezeket magunkon alig tudjuk észrevenni, még akkor is ha értünk hozzá. (Ez okozza péládul a jellemzően rossz edzéstechnikát azoknál, akik nem sportoltak előtte. Ajánlatos már gyerekkorban elkezdeni a sportolást.Lehet, hogy neked ez nem jött össze, de a gyerekednek még sikerülhet. - a szerk.)
A leírt folyamat következményei a „korral járó” fájdalmak. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy az életmód miatt jellemzően bizonyos fájdalmak jelennek meg adott életkorokban. De ettől ez még rossz terhelés miatti elhasználódás, ami számomra nem elfogadható.
A manuálterápia a mozgásszervi panaszok kezelésén túl prevencióra is használható. Lehetőséget ad a gerinc, az egyéb ízületek mozgásvizsgálatára akkor is, ha nincs fájdalom. Ilyenkor beszűkült mozgásokra vadászunk, és ezeket tesszük normál tartományú mozgássá. Így visszaállíthatók és fenntarthatók a helyes mintájú mozgások.
Érdemes elfogadni, hogy a kényelemnek ára van. Lényegesen kényelmesebb klímás irodában dolgozni egy íjjal a prérin vadászni az életben maradásért, így viszont áldozni kell a mozgásszervek egészségének fenntartására.
Váradi Károly (Kares)
Bodybuilder Testépítő Webmagazin havi legolvasottabb cikkei
Kérdésed van a cikkel kapcsolatban? Tedd fel!
Ebben a rovatban kérdéseket csak regisztrált felhasználóink tehetnek fel!
Kérlek, jelentkezz be!