Big Ramy, a jámbor pusztító
"Big Ramy" és Dennis James
"Big Ramy" neve egyáltalán nem "Big", bár senkit nem lepne meg, ha kiderülne, hogy valóban ez a középső neve. Mellesleg nem is "Ramy", és főleg nem Ramóna, mert bár nem a nyugati kultúra szülötte, sőt sokak szerint egyenesen UFO, elég meredek lenne, ha tévedésből került volna a férfi kategóriába.
Az igazi neve Mamdouh Elssbiay, amit illik tudni, még ha a kutya se tudja kimondani.
Victor Martinez és "Big Ramy" a profi debütjén
Big Ramy egy éve bukkant fel a profi ligában, amikor a 2012-es Amatőr Mr. Olympia abszolút bajnoki címének megnyerése után - vagyis az amatőr Olympia osztódásos szaporodása előtt, amikor a cím még nagyjából egyenlő volt egy amatőr világbajnoki címmel - megkapta a profi kártyát, és természetesen elfogadta a kvalifikációt a profi Mr. Olympia-ra.
Bár megtehette volna, hogy kihagyja a tavaszi szezont, és az "O" színpadán robbant egy atomot, fontosnak érezte, hogy megismertesse a nevét a tengerentúli rajongókkal, ezért benevezett a New York Pro-ra. Ahogy mondani szokás, a többi már történelem: az újonc lemosta a mezőnyt, a visszatérő nagyágyúval, Victor Martinezzel kezdve, ezzel biztosítva, hogy a sportban mindenki megismerje az arcát.
Jay Cutler 6. lett, Ramy 8. - sportpolitika?
A következő lépés a 2013-as Olympia volt, ahol kapásból egy nagyon erős nyolcadik hellyel kezdett, egyesek szerint minden idők legjobb mezőnyében. Ráadásul a szakmában máig vitatéma, hogy a helyezését mennyiben befolyásolta - negatívan - a relatív alacsony ismertsége és a sportpolitika.
Idén pedig még erősebben tért (volna) vissza, csakhogy közbejött a tüdőgyuszi, ami jócskán belerondított a felkészülésébe. Ezért jóval a képességein alul teljesítve védte meg a New York Pro bajnoki címét, ami az esetében azt jelenti, hogy elképesztő dominancia helyett, "csak" egy sima győzelmet hozott.
A pletykák szerint úgy került képbe, hogy korábban Mohamed Salama edzőtársa volt, aki 2011 környékén, aktív versenyzőként kapcsolatban állt Dennis James-szel, aki így megismerte Ramy-t is. Bár Salama azóta úgy tűnik, feladta a versenyszerű testépítést, "Big Ramy" az IFBB legújabb szupresztárja lett, amiben James nagy szerepet vállalt.
Juan Morellel, a legfőbb ellenfelével a 2014-es New York Pro-n
A bajnok felkészülését egyértelműen James irányítja, és mivel az újonc nem beszél angolul, gyakorlatilag tolmácsként, sőt inkább szócsőként szolgál számára. "Ramy" szemlátomást elég félénk, visszahúzódó természet, aki még a saját nyelvén is csak ritkán szólal meg a kamerák előtt, így Dennis gyakran telepatikusan tolmácsolja a mondanivalóját. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy interjúkat ad a nevében. Ezen Ramy kénytelen lesz változtatni, mert különben nehezen veti majd meg a lábát a tengerentúlon. Egyébként köztudottan vannak törekvései; már meg tud szólalni angolul, ha kell, de biztos nyelvtudás híján ezt egyelőre igyekszik minimálisra szorítani.
Vajon ekkor látott először súlyzót?
Valószínűleg ennek, illetve Dennis James-nek köszönhetően terjedt el az a pletyka, mely szerint az egyiptomi vadállat 2010 magasságában kezdett el edzeni. Ez roppant egyértelmű marketingfogás, amivel Ramy-t még inkább UFO-szerű lénnyé lehet varázsolni a rajongók szemében. Viszont azt képzelni, hogy ez igaz, nettó marhaság. Gyakorlatilag kizárt, hogy 2-4 év alatt egy top testépítő fizikum felépíthető.
A before képet megelőzően biztos csak fitlabdákkal "edzett"
Persze a profik általában nem jók matekból, és az emlékezetük is gyakran kihagy, ezért az "edzés kezdetét" gyakran azonosítják a versenyzői karrier vagy a profin megtervezett életmód kezdetével. Ilyenkor elfeledkeznek arról, hogy előtte gyakran kőkemény éveket húztak le a teremben. Kicsit olyan ez, mint a súlyáról, a karméretéről vagy a magasságáról kérdezni valakit; biztos igazat mond majd, "bizonyos szemszögből nézve". Mondta Obi-Wan, aki szintén nem hazudott - olyan nagyot. Dennis-től amúgy sem idegen a műfaj: az utolsó versenyén simán idősebbnek kamuzta magát, csak hogy jobban hangzzon a visszavonulása története.
Big Ramy viszont egyelőre egy józan, szerény ember benyomását tette, ám nem biztos, hogy valóban ez áll a jámbor tekintet mögött. Mostanáig csak elvétve szólalt meg ugyanis nyilvánosan, így még bármi kiderülhet, de a pozitív szemlélet jegyében higgyük el, hogy jó fej.
Kai Greene és Dennis James társaságában
Ami pedig a jövőjét illeti, nem vitás, hogy nagy dolgok állnak előtte a sportban - feltéve, hogy a teste képes tolerálni azt az embertelen megterhelést, amit a brutális izomtömege ró rá. Ráadásul egyre fejlődik, és jó eséllyel már idén odaérhet a legjobb hatba a Mr. Olympián. Ez komoly vízválasztó lehet a karrierjében, ugyanis akkor dől majd el, idővel lehet-e esélye a koronáért folyó harcba is beszállni. Az eddig látottak alapján: lehet.
Kérdésed van a cikkel kapcsolatban? Tedd fel!
Ebben a rovatban kérdéseket csak regisztrált felhasználóink tehetnek fel!
Kérlek, jelentkezz be!