Molnár Peti verhető?
A közösségi pöcegödörbe írt, általában kínos önvallomások szerint Molnár Peti igencsak céltáblája lett a magyar testépítő “elitnek”, így többen szeretnék őt legyőzni.
Erre nem sok alkalom van, mert Molnár Peti jobbára nemzetközi vizeken versenyez. (Valójában szárazföldön vannak a versenyek, nem kell aggódni.) A közel és távolkeleten zajló meghívásos, pénzdíjas versenyekre nem könnyű meghívót szerezni, így nem egyszerű Peti mellé állni, de most kitűnő alkalmat adott erre a Vitaflex GP nevű PCA rendezvény, amelynek volt profi kategóriája, így Peti is színpadra állhatott.
A következő felvétel mindent pontosan elárul. Peti messze volt az idei legjobb formájától, valószínűleg tartalékolja még az erejét és a backstage-ben szembe jött egy tál sütemény is, de a forma így is ütötte a szintet, az izomtömeg és a szimmetria pedig kimagasló.
A szimmetriáról sajnos nálunk sokaknak nincs egészen világos fogalma. A versenyeken három fő szempontot értékelnek a bírók, ebből kettőhöz külön forduló van. A legelső - alapvetősége miatt nem véletlenül első - forduló a szimmetria.
Itt az arányokat nézik, méghozzá az aranymetszés - szabály alapján. Az aranymetszés egy természetben meglévő, kvázi tökéletes arányosság, amellyek az emberi test is rendelkezik és talán éppen ezért gyakran használják a képzőművészetekben is.
A szimmetria nem csak bal-jobb egyformaságot, hanem megfelelő alsótest-felsőtest arányt, megfelelő váll-csípő arányt és megfelelő végtaghosszt jelent. Innen kezdődik az értékelés és folytatódik az izomzati arányokkal, tehát a szimmetria értékelésében alapvetőek a strukturális arányok, majd az izomzat arányosságát kell értékelni.
A képekre próbáltam berajzolni (kattintásra nagyobb lesz) a geometriai helyzetet olyan módon, hogy a csípőcsonttól húztam vonalat a vállcsúcsig,a csípőtől a comb külső ívéig majd onnan a bokáig.
Ehhez is szakavatott szem kell, de az alakzatok apró különbségei kiadják a váll-csípő arányt és az alsó-felsőtest arányt, valamint a comb íve által is meghatározott alakot. A vonalak azonban nem adják vissza pl. a comb vastagságot, ami szintén beleszól az arányokba, de ez főleg akkor érdekes, amkor a túl vastag és ezáltal még rövidebbnek látszó láb az arányokat lerontja. Bármilyen hihetetlen is, az alacsony versenyzők pl. azért is hátrányban vannak, mert nagyobbnak látszik a fejük, márpedid az arányokba a fej is beleszámít.
Ha megnézzük a képeket, láthatjuk, hogy balról a harmadik (Molnár Peti) és a jobb szélső versenyző (Debreczeni Gábor) a legjobbak strukturálisan ebben a mezőnyben, de természetesen ez csak a struktúra, felsőtest izomtömegben Gábor már elmaradt néhány versenyzőtől.
Ez alapján Molnár Petit jelenleg nem lehet szimmetriában megverni Magyarországon. A konkurens versenyzők számára az a probléma, hogy ehhez megfelelő izomtömeg is párosul és az idei évben szintet lépett kondícióban is, így legyőzni csak akkor lehetséges, ha az ellenfél nagyon jó, ő pedig nagyon rossz formában van.
De semmiképpen sem úgy, hogy bekiabálunk meg szarságokat írunk a közösségi pöcegödörbe. Ezt bizony nem nagyon érti pár idióta.
Kovács "Bunny" Zsolt
főszerkesztő
Kérdésed van a cikkel kapcsolatban? Tedd fel!
Ebben a rovatban kérdéseket csak regisztrált felhasználóink tehetnek fel!
Kérlek, jelentkezz be!